• ШУНЈУН

Вести

 • Кои се осумте главни класи на челик?

  Осумте главни класи на челик вклучуваат: Топло валани калем: челична плоча направена со обработка на топло валање со висока температура, со 'рѓа на површината и слаби механички својства, но со пониска обработка и цена.Ладно валана калем: челична плоча обработена со процес на ладно валање, со мазна површина...
  Прочитај повеќе
 • Истражување на предностите на заварување на тркалезни цевки од јаглероден челик

  Заварувањето кружни цевки од јаглероден челик нуди бројни предности што го прават популарен избор за многу индустрии.Без разлика дали се работи за градежништво, производство или инфраструктурни проекти, кружните цевки од јаглероден челик се разноврсна и издржлива опција која може да издржи различни еколошки ...
  Прочитај повеќе
 • Видови и модели на челик, и кои се четирите главни категории на челик?

  1、 Кои се видовите на челик 1. 40Cr, 42CrMo, итн.: Се однесува на легиран конструктивен челик, кој има одлична цврстина на висока температура и отпорност на замор, и најчесто се користи за производство на важни компоненти на голема механичка опрема.Меѓународниот стандарден челичен модел ASTM A3 е ...
  Прочитај повеќе
 • Што е ладно валање и топло валање во челик

  Во челичната индустрија често слушаме за концептите на топло валање и ладно валање, па кои се тие?Всушност, челичните заготовки произведени од фабриката за производство на челик се само полупроизводи и мора да се тркалаат во валавницата за да станат квалификувани челични производи.Топло валање и ладно...
  Прочитај повеќе
 • Разгледувајќи ја 2023 година, пазарот на челик се движи напред среде флуктуации

  Гледајќи наназад во 2023 година, вкупните глобални макроекономски перформанси беа слаби, при што жестоко се судрија силните очекувања и слабата реалност на домашниот пазар.Капацитетот за производство на челик продолжи да се ослободува, а побарувачката низводно беше генерално слаба.Надворешната побарувачка оствари подобри резултати од домот...
  Прочитај повеќе
 • Понуда и побарувачка на деформирани челични шипки

  1, Производство Крупниот челик е суровина за лиење челични плочи, цевки, шипки, жици, одлеаноци и други челични производи, а неговото производство може да го одрази очекуваното производство на челик.Производството на суров челик забележа значителен пораст во 2018 година (главно поради ослободувањето на сурова...
  Прочитај повеќе
 • Одење во деформирани челични шипки

  Одење во деформирани челични шипки

  1.Што е арматура Вообичаеното име за топловалани ребрести челични шипки е арматура, но причината поради која се нарекува арматура е главно затоа што ова име е поживописно и поживо.Површината на челик со навој обично има две надолжни ребра и попречни ребра рамномерно распоредени по должината....
  Прочитај повеќе
 • Здружението на кинеската индустрија за железо и челик предвидува дека извозот на челик во Кина ќе надмине 90 милиони тони во 2023 година

  Здружението на кинеската индустрија за железо и челик предвидува дека извозот на челик во Кина ќе надмине 90 милиони тони во 2023 година

  Кинеската асоцијација на индустријата за железо и челик направи храбро предвидување, наведувајќи дека се очекува извозот на челик во Кина да надмине 90 милиони тони во 2023 година. Оваа прогноза не изненадувачки го привлече вниманието на многу индустриски аналитичари, бидејќи претставува значително зголемување од претходната. ..
  Прочитај повеќе
 • Кои се карактеристиките на изведбата на каналниот челик?

  Кои се карактеристиките на изведбата на каналниот челик?

  Каналскиот челик е разновиден и широко користен градежен материјал во индустријата, познат по своите импресивни карактеристики на изведба.Со својот уникатен облик и дизајн, каналниот челик нуди многу предности за различни апликации.Една од клучните карактеристики на изведбата на каналниот челик е ...
  Прочитај повеќе
 • Легираниот челик има одлични механички карактеристики и добри перформанси на процесот

  Легираниот челик има одлични механички карактеристики и добри перформанси на процесот

  Легираниот челик, познат по своите одлични механички својства и добрите перформанси на процесот, предизвикува бранови во преработувачката и градежната индустрија.Со својата висока јачина, цврстина и издржливост, легираниот челик стана префериран избор за широк опсег на апликации.Поради својата освен...
  Прочитај повеќе
 • Видови челични цевки

  Видови челични цевки

  Челичните цевки се суштински компоненти во многу градежни и инфраструктурни проекти.Тие се користат за транспорт на течности и гасови, како и за структурна поддршка во згради и мостови.Постојат неколку видови челични цевки, од кои секоја има свои уникатни својства и предности.Еден од мо...
  Прочитај повеќе
 • Толкувајте ги карактеристиките и применливоста на челикот во облик на H со вас

  Толкувајте ги карактеристиките и применливоста на челикот во облик на H со вас

  Глобалниот пазар на зраци H ќе биде сведок на значителен раст во наредните години, поттикнат од зголемената побарувачка во градежниот и инфраструктурниот сектор.Зракот H, исто така познат како H-пресек или греда со широк прирабник, е конструктивен челичен производ кој е широко користен во изградбата на згради, б...
  Прочитај повеќе
12Следно >>> Страница 1/2